تور سلامت گردی

تور سلامت گردی یا گردشگری سلامت عبارت است از استفاده از برخی خدمات که موجب بهبود فرد و بازیابی سلامتی و یا افزایش روحیه وی می انجامد. روش این بهبود استفاده از آب های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی می باشد. همچنین این مداوا در محلی خارج از سکونت فرد برای مدت بیش از 24 ساعت انجام می شود.
تاریخچه گردشگری سلامت بسیار بلند است. از گذشته مردم زیادی در کشور های مختلف برای مقاصد درمانی به چشمه های آب گرم و جاهای مشابه سفر می‌کرده اند.

گردشگری پزشکی

گردشگری پزشکی که از زیر شاخه ای تور سلامت می باشد در واقع مهم ترین بخش آن است. این نوع از گردشگری عبارت است از انجام چک‌آپ، خدمات درمانی، جراحی و… برای بیمار. گردشگری پزشکی بسیار حساس و دقیق بوده و نیاز است پزشکان بسیار متبحری اقدام به انجام خدمات پزشکی نمایند.
در واقع این نوع از گردشگری نیاز به پزشکان با تجربه، زیرساخت های درمانی عالی، کلینیک ها و بیمارستان های پیشرفته و… دارد.
در این میان کشور ما ایران، با دارا بودن پزشکانی بسیار ماهر و مسئولیت پذیر کشوری بسیار عالی جهت انجام تور سلامت می باشد.

گردشگری طبیعت درمانی

استفاده از منابع طبیعی جهت درمان یا بهبود را گردشگری طبیعت درمانی می نامند. این روش شامل چشمه آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب، لجن طبی، ماساژ و … می باشد. و برای بیماران پوستی، عضلانی، تنفسی و یا بیمارنی که قصد گذراندن دوران نقاهت پس از جراحی را دارند مناسب است.

گردشگری تندرستی

در این نوع از گردشگری افراد به دنبال یافتن محلی برای آرامش و تجدید قوا هستند. در واقع افرادی که گردشگری تندرستی را انجام می دهند عموما دارای بیماری جسمی نمی باشند و نیازی به مراقبت های پزشکی نیز ندارند. تنها قصد آنان دوری از هیاهو و بودن در محیطی آرام است. برای این منظور افراد زیادی به چشمه ها و دریا ها و به طور کلی طبیعت سفر کرده و از آرامش آن بهره می جویند.
کشور ما ایران دارای چشمه ها و طبیعت بسیار زیبایی است که این طبیعت، ایران را به محلی کاملا مناسب و پر از فرصت برای گردشگری تندرستی تبدیل نموده است.

چرا از گردشگری سلامت استفاده می شود؟
در برخی کشور ها برای درمان بعضی بیماری ها نیاز است که بیمار مدت زیادی را در صف های انتظار معطل بماند. به همین دلیل ترجیح می دهد به سایر کشور ها سفر کرده و درمان خود را از آن طریق ادامه دهد.
همچنین در بعضی موارد افراد ترجیح می دهند درمان خود را به دست پزشکانی با تجربه، حاذق و کاربلد بسپارند. آن ها سعی می کنند پزشکانی از این دست را در کشور های دیگر بیابند و به آن ها مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که امکانات و تجیهزات درمانی نیز یکی از مواردی است که باعث می گردد افراد تمایل به درمان در کشورهایی به جز کشور خودشان داشته باشند.
مورد دیگری که باعث استفاده از گردشگری سلامت می باشد هزینه است. هزینه برخی عمل ها در کشورهایی مانند آمریکا بسیار بالا است. به همین دلیل بعضی از افراد به سفر به سایر کشور ها و استفاده از خدمات درمانی آن ها تمایل دارند.

کشور های مقصد گردشگری سلامت
  • هندوستان: هندوستان از مهم ترین مقاصد تور سلامت به شمار می آید. عمده فعالیت آن جراحی قلب و پیوندران استخوان می باشد. البته در سایر عرصه های پزشکی نیز کشور مهمی در سطح بین المللی به حساب می آید.
  • فیلیپین: فیلیپین با دارا بودن امکانات درمانی نظیر کلینک ها و بیمارستان های پیشرفته و بهره گیری از کادر مجرب توانسته است میزبان بسیاری از بیماران باشد. همچنین در فیلیپن چشمه های آب معدنی فراوانی وجود دارند که توریست های زیادی از آن ها استفاده می نمایند.
  • سنگاپور نیز یکی از مقاصد گردشگری سلامت به شمار می آید که کیفیت درمانی آن بسیار بالا بوده و سطح خدمات پزشکی و بهداشتی آن در سطح عالی ارزیابی می گردد.

تور سلامت

نقش ایران در گردشگری سلامت

ایران نیز به دلیل کیفیت بالای خدمات درمانی و همچنین هزینه پایین درمانی مقصدی بسیار خوب برای تور سلامت به حساب می آید. اما به علت نبود تبلیغات کافی جایگاه خیلی خوبی از لحاظ گردشگری سلامت در سطح جهان ندارد. در واقع ایران در زمینه گردشگری سلامت هنوز اول راه است و لازم است مسیر زیادی را بپیماید.
در مقایسه با ایران، دبی طرح های زیادی برای گردشگری سلامت دارد و با دانشگاه های مطرح جهان در زمینه توسعه شهرهای سلامتی که راه اندازی نموده است، قرارداد دارد. گردشگری سلامت درآمد زیادی را برای دبی به ارمغان آورده است. دبی در حال نیز در حال گسترش امکانات خود برای گردشگری سلامت می باشد.
در توریسم درمانی تنها به جذب توریست ها توجه نمی شود زیرا این موضوع نقش بسیار مهمی در بالا بردن جایگاه علمی ایران نیز دارد. اگرچه گردشگری سلامت می تواند ارز آوری بسیار زیادی برای ایران به ازمغان آورد و لازم است بیش از پیش به آن توجه گردد. برای بهتر شدن گردشگری سلامت در ایران به طرحی همه جانبه نیاز است.
برخی از اهداف گردشگری سلامت در ایران عبارتند از: درمان ناباروری، دندانپزشکی، جراحی قلب، جراحی چشم، جراحی پلاستیک، بیماری های مرتبط با سرطان و استفاده از آب های شفابخش.
لازم به ذکر است که شهر یزد در گردشگری سلامت در ایران نقش مهمی را ایفا می کند. این شهر اولین مرکز ناباروری در ایران و خاورمیانه می باشد و به خاطر درمان ناباروری در بین توریست ها از شهرت زیادی برخوردار است.
همچنین استان مازندران به علت دارا بودن طبیعت بسیار زیبا، آب های معدنی و… مقصد مهمی برای گردشگری سلامت برای ایرانیان و بریا توریست ها به حساب می آید.

نتیجه گیری
به طور کلی تور سلامت از گذشته در دنیا رواج داشته و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. افراد با دلایل مختلف اقدام به گردشگری سلامت نموده و از فواید آن بهرمند می گردند.
همچنین مهم است بدانید که حتی اگر از بیماری رنج نمی برید نیز لازم است با هدف تجدید قوا از گردشگری سلامت استفاده نمایید. چنین سفری برای روحیه شما بسیار مناسب خواهد بود و دقیقا همان چیزی است که بعد از روزهای پر مشغله به آن نیاز دارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *